Protein bazlı, sentetik bazlı, alkole dayanıklı ve film oluşturucu gibi çeşitleri bulunan köpüklü söndürme sistemleri; daha çok yanıcı sıvı ve yakıt yangınlarının söndürülmesinde kullanılmaktadır. Otomatik veya manuel olarak aktif edilebilen sistem çeşitleri mevcuttur. Köpük ajanı, çoğunlukla sprinkler sistemlerinde, köpük monitörlerinde, köpük jeneratör sistemlerinde ve yangın dolaplarında kullanılmaktadır. Köpüklü söndürme sistemleri malzemelerinin tümü onaylı ve firmamız tarafından tedarik edilmekte olup, montajı ve periyodik bakımları gerçekleştirilmektedir. Tasarımında ise, VDS–Almanya onaylı hidrolik hesap programları kullanılmaktadır.

Köpüklü Söndürme Sistemleri

Köpüklü Söndürme Sistemleri Köpük Jeneratörleri

Köpük jeneratörlü sistemler; hacimlerinin büyük kısmının köpükle doldurulması gereken alanlara uygulanır. Köpüklü söndürme sistemlerinin amacı, yüksek genleşmeli köpük jeneratörleri kullanılarak, köpüğün yüksek oranlarda genleşmesini sağlayıp, alanın içini köpükle kaplamak ve yangının havayla temasını kopartıp yangını söndürmektir. Tasarımlar NFPA11 standartlarına göre yapılmaktadır ve yanma hızı yüksek olan bölgelerde kullanılması tavsiye edilmektedir.
Köpük Jeneratörü, Kuru söndürme sistemleri

Köpüklü Söndürme Sistemleri Köpük Konsantrasyonları

Köpük konsantrasyonları, köpüğün cinsine ve özelliğine, genleşme oranına, yangını söndürme süresine, köpüğün geri yanma süresine ve kullanılacağı risk grubuna göre seçilip, projeye göre en uygun çözümler getirilmektedir.
Çoğunlukla %3 ve %6 oranında kullanılan köpük konsantrasyonları, köpüğün genleşme oranına göre 3 madde altında toplanmaktadırlar;

  • Az genleşmeli köpük türleri – Genleşme oranı: 1/1 – 20/1
  • Orta genleşmeli köpük türleri – Genleşme oranı: 20/1 – 200/1
  • Yüksek genleşmeli köpük türleri – Genleşme oranı: 200/1 – 800/1

Sistemin kurulacağı yerin cinsine göre tarafımızdan FM onaylı, TS EN 1568 onayına sahip, UL Listeli, NATO sertifikalı ve Lloyd onaylı olarak temin edilebilmektedir.

Diğer işlerimiz hakkında bilgi almak için kareproses.com web adresimizi ziyaret edebilirsiniz.
Daha fazla bilgi için bize ulaşın.