Yangın sprink sistemleri fabrikalarda, iş yerlerinde, otoparklarda yangınla mücadele amacıyla kullanılan yağmurlama elemanlarıdır. Tavana, duvara veya tesisat üzerine monte edilerek, olası bir yangın esnasında tesisattaki basınçlı suyun ortama salınmasını sağlar. Ortam sıcaklığı, cam tüpün patlama sıcaklığına ulaştığında otomatik olarak çalışır ve böylelikle yangın henüz başlangıç aşamasında müdahale edilebilir yada söndürülebilir.

İstatistiklere göre yangın sprink tesisatı kurulu binalarda çıkan yangınların %95’i daha yangın başlangıcında söndürülmüştür.Yangın sprinkleri, sprink tiplerine göre ortalama 70-100 litre/dakika suyu yangın mahaline boşaltırlar. Yangın sprinkleri 40 ile 300 derece arası sıcaklıklarda aktif olacak şekilde dizayn edilirler.

Yangın sprink sistemlerinin bulunduğu mahalin yangın sprink sayısı yangın yönetmenliği derecelendirilmesine göre yani yangın tehlike sınıflarına göre belirlenir. Doğal olarak mahaldeki sprink sayısı miktarına göre bazı amfirik formüller ile yeterli boru çapı belirlemesi yapılır.

yangın sprink sistemleri

Yangın Sprink Sistemleri Çeşitleri

Sulu sprink sistemleri 4 ana başlığa ayrılmaktadır;

  • Kuru Borulu Sprinkler Sistemleri
  • Islak Borulu Sprinkler Sistemleri
  • Ön Tepkimeli Sprinkler Sistemleri
  • Baskın Sprinkler Sistemleri

Tesisatta hangi yangın sprink çeşidinin kullanılacağı, yapılacak keşiften sonra bölgenin özelliklerine göre belirlenmektedir. Islak borulu sprink sistemleri en çok tercih edilen ve en az maliyetli olan sistemlerdir. Tüm yangın sprink sistemleri A ve C sınıfı tüm yangınlarda kullanılabilir.

Su Sisi Söndürme Sistemleri

Kare Proses tarafından tasarımı, satışı, montajı, mühendisliği, ve bakımları yapılan su sisi (water mist) yangın söndürme sistemlerinin tamamı uluslararası sertifikalara sahiptir ve bu sistemler Avrupa’dan ithal edilmektedir. Bu sistemler yüksek basınçlarda çalışan sistemlerdir. Son yıllarda kullanım alanları ve referanslarında artışlar görülen su sisi sistemleri artık birçok uygulamada tercih edilmektedir. Temiz gazlara benzer olarak, yangın kaynağındaki ısıyı emme özelliği ile yangınları söndürmektedir. Bununla birlikte ortamdaki oksijen yüzdesini azaltarak da yangını söndürmeye yardımcı olur.

su sisi söndürme sistemleri

Yeniden dolum maliyetleri uygundur ve yangın söndürme esnasında da sağlığa zararlı bir ürün oluşmaz.

Su Sisi Söndürme Sistemleri Başlıca Kullanım Alanları:

  • Müzeler
  • Kablo galerileri
  • Rüzgar türbinleri

Diğer işlerimiz hakkında bilgi almak için kareproses.com web adresimizi ziyaret edebilirsiniz.
Daha fazla bilgi için bize ulaşın.